Statistika e Faqes

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterSot2819
mod_vvisit_counterDje59077
mod_vvisit_counterKëtë Javë142874
mod_vvisit_counterJavën e Kaluar199608
mod_vvisit_counterKëtë Muaj61896
mod_vvisit_counterMuajn e kaluar931568
mod_vvisit_counterGjithësejt nga: 06.11.201090555729

Shikoni RTK-në Live

Shikoni-RTK-Live-175
Zemra.de

Dr. Xhabir Hamiti: NË VEND TË REAGIMIT PËR SITUATEN E KRIJUAR NË VEND !


Prof. Ass. Dr. Xhabir Hamiti shkrun në Facebook:


Si njohes te mesimeve islame, te levizjeve politiko fetare, te traditave zakoneve dhe fanatizmave te pjeses se botes islame, qe heret patem paralajmeruar se duhet te jemi vigjilent si popull dhe te bejme dallimin mes tyre dhe fese ne gjeneze , si dhe devijimeve qe popujt e ndryshem i bene dhe po i bejene nen ambrellen e saj, ne rethana krejt tjera nga hapesira e jone, per te realizuar qellimet e tyre grupore, sektare dhe gjeo-politike. Asnjehere nuk kemi dashur qe te ndodhe kjo qe ndodhi e cila i erdhi vendit tone burmrang , e qe fatkeqesisht shoqerise tone i dha dhe po i jep nje imazh teper te keq, karshi vendeve mike te botes perendimore dhe islame.
Neve, ne vend qe ta na degjojne e t'a analizojne ate qe e thonim, pikerisht ky lidership i BIK -se e beri te kunderten, ngriti aktakuze te brendshem ndaj nesh dhe na largoje me dhune nga pozitat e brendshme qe kishim, duke zhvilluar edhe propagande ne mesin e xhematit te rendomte, se gjeja ne jemi kunder Islamit dhe BIK-se , ndersa veten e shihnin dhe e paraqisnin kinse shpetues te tij , gjersa sot e kane mbushur gojen plote me thenien tone te hershme, se per neve " Islami tradicional" eshte rruga e cila duhet ndjekur. Megjithate, eshte shume mire qe e kane kuptuar me ne fund!

 

Mos shkoni në luftërat pa adresë

Profesori i teologjisë, Xhabir Hamiti, iu bën thirrje kosovarëve që mos të shkojnë në luftërat pa adresë. Ai thotë personat që kanë baltosur figurën e Gjegj Kastriotit nuk ia duan të mirën kombit shqiptar dhe se janë të ndikuar nga qarqe të caktuara antikombëtare


@Keystone

Problemet sociale kanë ndikuar që grupet ekstremiste të gjejnë streh edhe në rajonin e Ballkanit, ndërsa rreziku është permanente që në këto grupe të rekrutojnë edhe djem të rinj në Kosovës.