Fillon seanca e Kuvendit të Kosovës

11 Jul 2016

( E plotësuar) Me gjysmë orë vonesë ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës.

Pika e parë e rendit të ditës është shqyrtimi i raportit për Radio Televizionit të Kosovës për vitin 2015.

Xhevahire Izmaku në emër të Grupit Parlamentar të PDK-së tha se menaxhmenti i RTK-së ka dhënë një raport më pozitiv sesa vitet e kaluara.

Ndërkaq, deputetja më e re e Lëvizjes Vetëvendosje Donika Kadaj Bujupi ka kërkuar nga deputetët që mos të miratohet raporti i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë për vitin 2015.

Kadaj-Bujupi tha se prej se është privatizuar KEDS-i përveç që po paguajnë shtrenjtë , investimet kanë stagnuar dhe ka furnizim jo të rregullt me energji elektrike.

“Në mungesë të investimeve shumë herë obligohet komuna të investojë në rrjet. KEDS-it, përveç që i është fal ndërmarrja po abuzon në vazhdimësi duke filluar nga mos furnizimi me energji elektrike, e deri tek abuzimi duke rreziku jetërat e njerëzve”.

Ajo prezantoi fakte për siç tha  shkelje të rënda që kanë ndodhur në muajt e fundit.

“Gangsterë të KEDS-it luajnë me jetërat e fëmijëve tanë dhe nuk japin asnjë llogari. Instalimi i njehësorëve dhe rasti po heshtet. A nuk është krim që rreth 10 milionë euro që harxhon veriu të kalkulohen në faturat tona. Sa herë duhet qytetarët të paguajnë rrymën. Asgjë nga këto nuk gjenden në raportin e ZRRE-së. Bëj thirrje që të mos votohet ky raport, pasi që me votimin e këtij raporti, Kuvendi po legjitimon një krim”, tha Kadaj-Bujupi.

Raporti i ZRRE-së është duke u shqyrtuar në seancën e Kuvendit të Kosovës. Atë e ka prezantuar deputeti i LDK-së Muhamet Mustafa. /RTKlive.com

Letzte Änderung am Montag, 11 Juli 2016 12:44
Artikel bewerten
(0 Stimmen)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies