Mustafa: Momenti i duhur për zhvillim të hovshëm ekonomik

05 Apr 2016

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, priti sot në takim delegacionin e Grupit Parlamentar të Miqësisë për marrëdhëniet me shtetet e Evropës Juglindore në Bundestagun Gjerman.

Gjatë takimit, kryeministri Mustafa i njoftoi parlamentarët gjermanë për progresin e Kosovës në shumë fusha, për prioritetet e Qeverisë për zhvillim ekonomik, hapje të vende të punës dhe fuqizim të shtetit ligjor.

“Tani është momenti i duhur për zhvillim të hovshëm dhe të qëndrueshëm ekonomik. Andaj, Qeveria e Kosovës është e fokusuar tërësisht në reformimin e mëtejshëm të ambientit ekonomik si dhe ofrimin e përkrahjes së plotë për bizneset që të shfrytëzojnë MSA-në për shtrirjen e veprimtarisë dhe depërtimin e prodhimeve të tyre në tregun evropian”, tha kryeministri.

Kryeministri Isa Mustafa ka veçuar rëndësinë e liberalizimit të vizave për Kosovën nga BE-ja, duke kërkuar përkrahjen e Bundestagut dhe të Gjermanisë në këtë çështje shumë të rëndësishme për lëvizjen e lirë të qytetarëve dhe zhvillimin ekonomik të Kosovës.

“Liberalizimi i vizave do të mundësojë efekte dhe rezultate më të mëdha nga Marrëveshja e Stabilizim Asociimit, pasi që do lehtësojë qarkullimin e ndërmarrësve kosovarë në vendet e BE-së”, tha kryeministri Mustafa.

Gjatë takimit, kryeministri Isa Mustafa i ka njoftuar parlamentarët gjermanë edhe për proceset dhe zhvillimet tjera politike në Kosovë dhe më gjerë.

Anëtarët e delegacionit të Bundestagut Gjerman, Peter Weiss (CDU/CSU), Andreas G. Lammel (CDU/CSU) si dhe Josip Juratovic (SPD), vlerësuan progresin që po arrihet në Kosovë në shumë fusha, duke theksuar përkrahjen e tyre për Kosovën në proceset eurointegruese dhe liberalizimin e vizave.

Ata u interesuan për zhvillimet në Kosovë, për prioritetet e Qeverisë në zhvillimin ekonomik, për situatën politike, për çështjet që lidhen me marrëdhëniet me shtetet në rajon e më gjerë.

Edhe parlamentarët gjermanë vlerësuan se tani është koha e duhur për fuqizimin e zhvillimit ekonomik dhe social në Kosovë.

Artikel bewerten
(0 Stimmen)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies