Në Kosovë pati rast të ngjashëm si ‘Panama Papers’

05 Apr 2016

Rasti i hulumtimit të gazetarëve të “Panama Papers” ka qenë lajmi më i madh që mund të jetë hulumtuar nga ta në botë, ku njerëz të pasur përfshirë politikanë, biznesmen e edhe sportist të cilën i shmangen tatimit duke  i fshehur paratë e tyre në offshore.
Këto janë kompani të cilat nuk paguhen taksat. E një rast i ngjashëm si ky kishte ndodhur edhe në Kosovë, në vitin 2002, kur një përfaqësuesi i UNMIK – mision i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë kishte dërguar në Gjibraltar një shumë prej 4.3 milionë euro.


Jo Hans Dieter Trutschler është ky person që kishte bartur këtë shumë në një offshore.
Më pas është vërtetuar se ai kishte keqpërdor 220 mijë euro në emër të faturave të rreme të UNMIK.


Skandali milionësh i Truschler ishte i lidhur me Kompaninë Energjetike të Kosovës.
Në korrik të vitit 2002 rasti i tij kishte rënë në duart e autoriteteve gjermane, shtetas i vendit nga i cili vinte Truschler. Ai ishte akuzuar për veprat, shkelje besimi, falsifikim dhe keqpërdorim i një titulli akademik. Për këtë ai ishte dënuar me tre vjet e gjatë muaj burgim, njofton Klan Kosova.

Artikel bewerten
(0 Stimmen)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies