Banorët e Lagjes së Trimave kthehen në shtëpitë e tyre

(E plotësuar) Banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë kanë filluar të kthehen nëpër shtëpitë e tyre.

Shumë emocione ka nëpër fytyrat e banorëve të kësaj lagje.
Kanë shpërthyer në lot ata banorë që gjetën shtëpitë e djegura dhe të shkatërruara.
Gëzhoja plumbash e gjak nëpër rrugë, kjo është pasqyra e Lagjes se Trimave, pasi nga aty është larguar me policia.
Lagja është në terr, pasi që largpërçuesi është dëmtuar nga granatimet e policisë.

Gjatë tërheqjes nga Kumanova, policia ka marr me veti edhe 14 trupat e shqiptarëve të armatosurve që, u përleshen ditë më parë me forcat policore. Qeveria ka paralajmëruar personat e shtëpive që u janë shkaktuar dëme gjatë aksionit të policisë, do tu jepen kompensim financiar pas përfundimit të vlerësimit.

14 persona të grupit të armatosur janë vrarë kurse nga policia 8 pjesëtarë të intervenimit të shpejtë janë vrarë dhe 37 të tjerë kanë ngelur të plagosur, gjatë konfrontimit në mes policisë dhe personave të armatosur në lagjen e trimave në Kumanove, kështu kumtoi sot pasdite Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë.

Zëdhënësi i kësaj ministrie, Ivo Kotevski, në një konferencë për media, tha se grupi i armatosur është udhëhequr nga 5 persona kryesor, tre prej të cilëve janë dorëzuar. Në mesin e të dorëzuarve nuk bën pjesë Mirsad Ndrecaj – NATO, ndërsa të gjithë pjesëtarët e përfshirë në këtë konflikt kanë qenë pjesë e Brigadës 113 të ish-Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, beri të ditur Kotevski.

Ai shtoi se “Janë dorëzuar rreth 30 persona të tjerë, kurse në vendin e ngjarjes janë gjetur shumë armë. Duke pasur parasysh se gjatë kësaj kohë e kanë sulmuar policinë kanë pasur snajper, bomba dhe topa dore” njoftoi Kotevski. /RTKLive.com

Artikel bewerten
(0 Stimmen)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies