Ja pse na rrudhen gishtat kur qëndrojmë gjatë në ujë

Disa njerëz i duan banjat e gjata. Sikur të mos kenë obligime, dushi apo banjo e tyre nuk do të mbaroi kurrë. E, një gjë që vërehet më pas, janë gishtat e rrudhosur.
Për këtë, shkenca ka një përgjigje, transmeton Telegrafi. Është e tëra tek osmoza, me ujin që rrjedhë nëpër shtresën e fundme të lëkurës.

Uji e zgjeron shtresën e jashtme të lëkurës, por jo edhe atë të poshtme, duke i krijuar rrudhat.

Në studimet më të hollësishme, kuptohet se ata që kanë sistem nervor më të dobët, ju rrudhosen më shumë gishtat.

Në këto raste, lëkura e tërheqë ujin, në mënyrë që të rruaj lagështinë për më gjatë.

Rrudhat ndihmojnë që të depërtoi uji, njëjtë sikur të thepisurat në rrotën e automobilit.

Artikel bewerten
(1 Stimme)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies