BEKA EVENT Organizon me 18.02.2018 - Koncert Familjar/Rinor në Dortmund - Për nder të 10-Vjetorit të Pavarsisë së Kosovës

Beka Event

 

Kur besimtarët myslimanë kanë hyrë në pjesën e fundit të muajit të Ramazanit, Bashkësia Islame e Kosovës BIK, ka bërë të ditur se dita e parë e Fitër Bajramit do të jetë më 17 korrik, por te qytetarët është ngritur dilema nëse dita e Bajramit lejohet që të bie kur dita e javës është e premte.


Ditë më parë është raportuar nga disa media se llogaritja për këtë vit është bërë gabim dhe se ramazani është 30 ditë.


Por, në BIK thonë se gjithçka është në rregull. Ahmet Sadriu zëdhënës i BIK-ut, në një prononcim për lajmi.net ka thënë se ata kanë nxjerrë një rregullore dhe se nuk ka ndonjë ndryshim.


“Jo nuk ka ndryshuar asgjë. Ne kemi nxjerrë një rregullore dhe se nuk ka asnjë ndryshim”, ka thënë ai.


Shumë qytetar kanë shprehur kureshtjen nëse Dita e Bajramit bënë të jetë të premten (xhumanë). E për këtë Sadriu është shprehur se nuk ka ndonjë të keqe.


“S’ka kurrfarë problemi, vetëm sa e bënë me madhështore festën”, tha Sadriu.


Dita  e parë e Bajramit do të jetë me 17 korrik, kurse falja e  Namazit të Bajramit bëhet në orën 5 :48 të mëngjesit. /lajmi.net

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka pritur sot në takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell.

Me të ai ka biseduar për reformat që janë duke u bërë në të gjitha nivelet e arsimit, por edhe për bashkëpunimin mes dy vendeve.
Ministri Bajrami e ka falënderuar ambasadorin për ndihmën e madhe që ka dhënë vendi i tij për Kosovën, sidomos në fushën e arsimit. Ai ka theksuar se edhe më tutje vendi ynë ka nevojë për ndihmën e Britanisë, sidomos tani kur kanë filluar reforma në arsimin parauniversitar dhe në arsimin e lartë.

Duke folur për arsimin parauniversitar, ministri Bajrami theksoi se mbetet prioritet orientimi i të rinjve kah arsimi profesional, ndërsa theksoi se në arsimin e lartë është në debat publik Ligji i ri, i cili i jep autonomi të plotë universiteteve publike, ndërsa rregullon edhe sektorin privat të arsimit të lartë.

Ministri Bajrami falënderoi Britaninë e Madhe, respektivisht Këshillin Britanik, i cili ka ndihmuar Kosovën me përgatitjen e kuadrove përmes bursave për shkollim në universitetet britanike. Ai theksoi nevojën e përkrahjes edhe më tutje në këtë drejtim, sidomos në përgatitjen e kuadrove për shkencat ekzakte dhe teknologjike.

Ambasadori O’Connell konfirmoi mbështetjen që do ta ketë edhe më tutje arsimi kosovar nga Britania e Madhe dhe kjo mbështetje do të jetë e orientuar në arsimin e lartë, por edhe në atë parauniversitar, me theks të veçantë, arsimin profesional.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies