Kafja zvogëlon rrezikun nga aksidentët në trafik

Shoferët që pinë kafe shkaktojnë më pak aksidente në trafik,ka zbuluar studimi Australian,i cili ka përfshirë 600 shoferë kamionësh.“Kafeja dhe pijet e tjera që përmbajnë kafeinë zvogëlojnë rrezikun nga përplasja”,thuhet në punimin e botuar në revistën “British Medical Journal”,por ekspertët e sigurisë në trafik tërheqin vërejtje se kafeina nuk mund të jetë zëvëndësuese e gjumit.

Më se një e treta e pjesmarrësve kanë thënë se gjatë vozitjes pinë kafe dhe pije të tjera me kafeinë,ndërsa gjysma e atij numëri të intervistuar thonë se këtë e bëjnë që të qëndrojnë të zgjuar.

Studimi ka zbuluar se shoferët që kanë konsumuar kafeinë kanë pasur 63 % më pak shance që të përfshihen në aksident trafiku në krahasim me shoferët që nuk kanë konsumuar kafeinë.

Artikel bewerten
(4 Stimmen)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies