Lëngu magjik për duhanpirësit që pastron mushkëritë dhe mban qelizat tumorale larg

Gjëja më e mirë që mund të bëjë një duhanpirës, është të lëri duhanin. Gjithsesi, nëse nuk mund ta lejë dot, të paktën të konsumojë ushqime që pastrojnë mushkëritë.

Qepë, hudhër, kurkuma, ginger, lini, janë ushqime që parandalojnë sëmundjet malinje. Kurkuma është e pasur me anti oksidantë, lini është i pasur me omega-3 dhe parandalon kancerin, gingeri është antibakterial, po ashtu edhe hudhra e qepët.

Receta e këtij eliksiri:

1 kg qepë

1 litër ujë

400 gramë sheqer kaf

2 lugë çaji me kurkuma

1 rrënjë e vogël gingeri e qëruar

50 ml vaj lini

Si fillim hidhni sheqerin në ujë dhe vendoseni në zjarr. Shtoni qepët të cilat duhet të jenë të qëruara dhe të ndara në katër pjesë, më pas shtoni gingerin dhe kurkumën. Kur të fillojë të ziejë, ulni shpejtësinë e zjarrit. Ziejeni ngadalë derisa e gjithë masa të përgjysmohet duke e përzier herë pas here.

Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht. Pasi të jetë ftohur shtoni sasinë e shkruar të vajit të linit dhe përziejeni mirë.

Ruajeni në një kavanoz qelqi të mbyllur mirë, në frigorifer.

Konsumoni 2 lugë gjelle nga kjo recetë çdo mëngjes esëll sapo zgjoheni, po ashtu edhe 2 lugë gjelle në mbrëmje para se të flini.

Kjo do të ndihmojë në pastrimin e mushkërive dhe parandalimin e sëmundjeve që shkakton duhanpirja. /tesheshi.com/

Artikel bewerten
(7 Stimmen)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies