Majlinda – kampione e Evropës! (Video)

22 Apr 2016

Xhudistja e Kosovës, Majlinda Kelmendi, për të dytën herë është kampione e Evropës, në kategorinë deri 53 kilogram! Ajo sot në finalen, në qytetin rus Kazan, ka mundur francezen Prishill Njeto dhe u stolis me medaljen e artë!

Edhe një garë, edhe një fitore edhe një pritshmëri nga xhudistja më e mirë e të gjitha kohëve, Majlinda Kelmendi!
Në Kazan të Rusisë u mblodhë ajka e zhudistëve pretenduese për titull dhe për pikët olimpike, duke e quar skajshëm në vështirësi dhe përgjegjësi të madhe për secilin pjesëmarrës të kësaj ngjarjejej të madhe!
Kosova me katër xhudistë, me katër yje, me katër shpresa, me katër atutë e mëdha edhe për Rio, për të qenë gjithësesi krenaria jonë!
Distria Krasniqi dhe Akil Gjakova u eleminuan herët, por në tatami mbizotëruan dy sorkadhet pejane!
Majlinda rrethin e parë e kaloi pa luftë, në xhiron e dytë mundi ukrainasen Starkova, kurse në rrethin e tretë izraeliten Shvarc!
Në Gjysmëfinale rivale tejet të paprështatshme kishte francezen, Anabell Euranie, e cila ishte më e gjatë dhe duelit iu qas pa brez të lidhur që për Majlinden duket të ishte një befasi. Pas dy ndëshkimeve që i mori francezja, majlinda qetë e mbylli fitoren e sigurt dhe shumë të merituar!
Në finale, betejë e madhe e nxhetë, e papërshtatshme, emocionuese, didhëruese që të gjithat ishin ngatërruar në kulm!
Francezja Prishill Njeto mori zemër, kishte arritur stabilitetin, ndëshkimet ishin 2 me 1 për Majlindënr, por pejanja atëherë kur pritej me IPPON fiton duelin e krenarisë së përgjithshme të botës shqiptare!
Nora Gjakova u ndal në gjysmëfinale, por ajo për medalje të bronzët, për vend të tretë, për pikët e mëdha olimpike, luftoi si luaneshë dhe mundi britanezen, Smith Dejvis, në konkurrencën e xhudisteve deri 57 kilogram!
Sukses i jashtëzakonshëm i Norës, i Majlindë, i xhudos dhe i sportit të Kosovës, i arritur në Rusi, atje ku u intonua hymni dhe ku u lartësua flamuri ynë shtetëror!
Me germa të arta i shkrua KOSOVA!/ 21 Media

Artikel bewerten
(0 Stimmen)

Schreibe einen Kommentar

Ndalohen komentet që përmbajnë gjuhë denigruese dhe fjalë ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s’kanë të bëjnë me artikullin. Zemra.com mban të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat!.

Seriali shqip - Zyrja per Gjithcka - shiko gjitha episodat

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni Oxygen me Besim Dina - Shiko te gjitha Emisionet

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies