Secili nga ju tashmë dini për pasojat që i lë duhani shëndetit tonë, por është tejet e vështirë që të merret vendimi për ta lënë atë.
Kjo ka një arsye të thjeshtë, ngase organizmi krijon një varësi të fortë ndaj nikotinës.

Megjithatë ekziston një mënyrë aleternative, pa efekte anësore, në e cila është natyrale për ta larguar nga trupi nikoninën që organizmi ka pranuar.

Kjo vie nga portali i njohur botëror Shtëpia e Ushqimit dhe Shëndetit, i cili ka listuar disa nga ushqimet që mund të na ndihmojnë për ta realizuar një gjë të tillë:

Brokoli, është i pari në listë pasi ai është i pasur me vitaminën C, dhe B5, ndërsa të pirit duhan redukton vitaminën C nga trupi ndërsa duke u ushqyer me brokoli eliminoni nikotinën nga organizmi.

Portokalli- gjithashtu është i pasur me vitaminën C, e konsumimi i rregullt i portokallit do të përmirësojë ndjeshëm metabolizmin dhe çlirojë stresin.

Lëngu i karrotës- është shumë i mirë për lëkurën dhe e pasuron atë me vitaminat A,C,K dhe B, si dhe është provuar se është efecientë në heqjen e nikotinës nga trupi.

Spinaqi- një nga perimet më të shëndetshme për shkak se jo vetëm është i pasur me vitamina por përmbanë gjithashtu sasi të madhe acidi folik.

Kivi- është frut i mrekullueshëm që do të ju ndihmojë të eliminoni nikotinën, ai përmbanë Vitamina A, C dhe F, ndërsa kur ju tymosni cigare ulni ndjeshëm nivelet e këtyre vitaminave.

Uji- Konsumimi i cigares dehidraton trupin tuaj, ndërkaq sipas shumë kërkimeve nëse do të pini sasi të mjaftueshme uji, ju mund ta ndaloni pirjen e duhanit dhe eliminoni sadopak nikotinën në trupin tënd. / Reporteri.net

Ënjtje, skuqje, djegie dhe shfaqjet e flluskave të ujit në lëkurë janë shenjat e para të djegies nga dielli. Çfarë duhet të bëni në rast të djegieve nga dielli?


 
Ndiqni këshillat në vazhdim për të qenë të përgatitur për një situatë të tillë:

Copat e akullit ose uji i ftohtë ndihmojnë në qarkullimin e gjakut; mos përdorni produkte me vaj, sepse përkeqësojnë situatën.
Rrethojeni zonën e djegur me copëza kastraveci ose patate që të freskohet.
Aplikoni mbi lëkurë kremra të lëngshëm për ta pasuruar me ekstraktet e mëposhtme: lule zambaku, melisë, lule limoni, balsam, livando, embrion gruri, kamomil, kumak, që hidratojnë lëkurën, ulin ënjtjen dhe luftojnë plakjen nga radikalet e lira.
Përdorni krem me bazë hidrokortizoni vetëm nëse njolla është përhapur në një zonë të caktuar.
Në qoftë se flluskat me ujë çahen, mbajeni zonën të pastër, duke e pastruar me një spërkatës me bazë ujë dhe sapun neutro, si dhe ta mbroni lëkurën me produkte natyrore. / Reporteri

Në fshatin Llugë të Istogut një person ka raportuar në polici se është përfshirë nga zjarri stalla e tij e bagëtive.

Njësiti i zjarrfikësve ka lokalizuar zjarrin. Sipas viktimës zjarri është shkaktuar nga fëmijët e tij të moshës 3-6 vjet.

Vlera e dëmit të shkaktuar është e konsiderueshme. Nuk raportohet për të lënduar. (RTKLive)

Prokuroria e Shtetit në Kosovë ka miratuar kërkesën e familjarëve të kosovarëve të vrarë në Kumanovë, që trupave të pajetë t’u kryhet një autopsi e re nga Mjekësia Ligjore kosovar

Top Channel ka mësuar se tre nga nëntë të vrarët janë masakruar deri në shpërfytyrim dhe do të jetë pikërisht autopsia e re ajo që pritet të japë përgjigje ndaj dyshimeve të familjarëve, nëse ndonjë prej tyre është vrarë dhe masakruar pasi është kapur i gjallë.

“Medoemos që autopsia tregon çdo gjë. Çdo gjë do të filmohet, çdo gjë do të shenjëzohet dhe ajo do të tregojë gjithçka. Ajo që do të mësohet, në formën e një raporti të autopsisë së dytë, do t’i prezantohet prokurorit të Shtetit të Republikës së Kosovës”, ka thënë Arsim Gërxhaliu, drejtor i Departamentit të Mjekësisë Ligjore.

Gërxhaliu tha se ekipet e tij janë gati për nisjen e autopsisë, por shtoi se janë duke pritur raportet mjekoligjore maqedonase, për të parë dhe krahasuar ndërhyrjet, që kanë bërë gjatë autopsisë së parë.

“Stafi i mjekëve të Departamentit të Mjekësisë Ligjore, sapo mori vendimin që, me të ardhur raportet e autopsisë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Shkup, ne jemi të gatshëm në çdo minutë të hyjmë dhe t’i kryejmë brenda ditës, autopsitë e të gjithëve në departamentin tonë”, tha më tej Arsim Gërxhaliu.

Mësohet se Ambasada e Kosovës në Maqedoni është duke punuar me autoritetet në Shkup, që të merren sa më parë raportet e Institutit të Mjekësisë Ligjore atje, e t’u dorëzohen mjekëve në Departamentin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë.

Trupat e pajetë të nëntë të vrarëve në Kumanovë u kthyen në Kosovë mëngjesin e së premtes, ku u pritën me flamuj kombëtare nga të afërm dhe shumë qytetarë, në pikën kufitare në Hanit të Elezit. /Top Channel/

Mijëra kosovarë vazhdojnë ikjen nga Kosova. Mbrëmjen e sotme në stacionin e autobusëve në Prishtinë, sërish janë parë shumë kosovarë duke marrë autobusët e linjës Prishtinë-Beograd.

Ndërkohë pamjet tregojnë kosovarët të cilët shtyhen për një vend në autobus, në të cilin ka shumë familje me fëmijë.

Die Seite, die Du aufrufen wolltest, wurde nicht veröffentlicht

View MediaLetra nga Mergimi

M`pikon loti n`tokè me ran
mos harro atè ditè moj nanè
n`ditè Bajrami, n`e ditè gezimi
mora rrugen e mergimit.

Sot skam gezim as nuk kam gas,
as prej malit smuj te flas,
prandaj jam ulè e po t`shkruaj
vajza yte prej dheut te huaj

Te tregoj nané pernjemend
asgjè sèsht ne vendin tem
qysh kam ardhè ketu mallkoi veten
merzia po m`shkatrron jeten.

Ketu hana rri e fsheht
ketu qielli èsht i errtè
as dielli nuk jap ndriqim
s`èsht si aj dielli i vendit tim.

Ket lulve sju vjen errè
ketu s`ka vjesht as s`ka pranver
ka veq dimen e vapè te shkret
mos me mujt nji natè me fjet.

Ktu ska qef veq gjum e punè
pamirsi me shum zullum
ketu jan njerzit si bagetia
nga nje javè nuk shkojn te shpia.

Tash nanè shum nuk po te shkruaj
vajza yte prej dheut t`huaj
se her te duash me m`kujtue
puthe dheun qe me ka rrit mua

Seite 1 von 2