Seanca dëgjimore në të cilën u shqyrtua kërkesa e Prokurorisë Speciale, për përcaktimin e paraburgimit ndaj pesë të dyshuarve për terrorizëm, që u arrestuan dje nga Policia e Kosovës, ka përfunduar.

Vendimi për ta pritet të mirret nesër. Mbrojtja ka vlerësuar se nuk ekzistojnë prova të cilat vërtetojnë dyshimin se të dyshuarit kanë kryer veprën penale, atë të përgatitjes së akteve terroriste.

Avokati Bajram Tmava, që mbron të dyshuarin Milazim Haxhijaj, tha se për këto vepra penale duhet të ketë argumente të forta me të cilat vërtetohet qëllimi apo veprimi korrekt i një të pandehurit. E që në këtë rast, sipas tij, prova nuk ka.

“Nga tërë ajo që u dëgjua edhe nga ana e prokurorit special, edhe nga ana e mbrojtjes, është vlerësim i yni se nuk janë ofruar prova, vërtetë nuk është ofruar asnjë provë që vërteton dyshimin e arsyeshëm ashtu siç kërkohet në dispozitë ligjore”, tha ai.

Meqë, pesë të pandehurit dyshohen se po përgatisnin akte terroriste, Tmava, i pyet ur se cili qe caku i tyre, ai e mohoi të kenë pasur ndonjë cak.

“Kurrfarë caku nuk ka. Për me ekzistua caku, duhet të ekzistojnë provat, duhet të ekzistojnë mjetet, përgatitja. Dhe, ato mjete dhe përgatitje duhet të funksionalizohen, të tentohet me u funksionalizu. Janë arrestuar, afër liqenit. Nuk është diskutabile, që këta janë myslimanë të devotshëm, i mbrojturi im është mysliman i devotshëm, dhe deklarata e tij decitive, unë asnjëherë nuk veproj kundër popullit tim e as kundër interesave të popullit të Republikës së Kosovës”, tha Tmava.

Pas seancës dëgjimore, që zgjati rreth tre orë, mbrojta e të gjithë të pandehurve mohuan të ketë ndonjë provë që vërteton dyshimin mbi ta.

“Nuk ka prova, për mo mentin nuk ka prova që këta e kanë kryer veprën penale për të cilën dyshohet nga Prokuroria Speciale. Nesër pritet me u marrë vendimi, e të shohim si po vendosë gjykata”, tha avokatja e Enis Latifit, Sabrie Jashari.

E gjatë ditës, Jashari u citua të iu ketë thënë gazetarëve që në çantën e të pandehurve janë gjetur dorëza, flamuj të ISIS dhe një sprej-helm. Madje, edhe që të dyshuarit nuk u lanë të kryejnë ritet fetare gjatë kohës sa ishin nën mbajtje. E që një gjë të tillë, Policia e Kosovës e ka mohuar menjëherë.

Pas seancës, Jashari mohoi të ketë dhënë deklarata të tilla.

“Nuk është e vërtetë, është një keqkuptim nga ana e gazetarëve, sepse nuk është gjetur helm dhe unë nuk e kam thënë një gjë të tillë”, tha ajo.

Enis Latifi, Besnik Latifi që janë nga komuna e Vushtrrisë, Milazim Haxhijaj nga Istogu, Gazmend Halilaj dhe një tjetër, identiteti i të cilit nuk dihet, janë pesë personat që u arrestuan nga Policia e Kosovës mëngjesin e së shtunës në afërsi të liqenit të Badovcit. Sipas Policisë në veturat që ishin të dyshuarit janë gjetur maska e pajisje që propagandojnë ISIS-in. Menjëherë pas arrestimit me urdhër të organeve të drejtësisë tërë ditën e shtunë është ndalur uji për banorët që furnizohen nga liqeni i Badovcit. Nga analizat që dje ka bërë Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike rezultoi se uji është i pastër dhe nuk ka helm/ / RTKLive

Edhe avokatja e të arrestuarëve për terrorizëm te liqeni i Badovcit, Sabrie Jashari ka demantuar shkrimet e portaleve.

Avokatja Sabrie Jashari ka demantuar shkrimet në media në të cilat u raportua se ajo ka thënë  “përveç flamurit të ISIS-it, maskave dhe dorëzave, në çantën e cila është gjetur pranë të arrestuarit është gjetur edhe një helm”. "Avokatja Jashari përmes sms-it, i ka thënë RTK-së se nuk është gjetur helm. "Jam keqkuptuar, ju lutem" ka shkruar ajo. Jashari nuk ka dhënë më shumë detaje, meqë ka njoftuar se në këto momente është në seancën që po mbahet për të dyshuarit. / RTKLive

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) do të veprojë me masa ndëshkuese ndaj bizneseve që nuk duan të fiskalizohen, pasi që tashmë ka hyrë në fuqi Udhëzimi i Ri Administrativ për Fiskalizim.

Ndërkohë, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, kërkon që , ATK ta përfundojë procesin e fiskalizimit. Muharrem Saraxholli:
Mosfiskalizimi i një pjese të bizneseve, posaçërisht të kompanive që merren me shitje të derivateve të naftës, ka qenë temë diskutimi viteve të fundit. Tani me hyrjen në fuqi të një Udhëzimi të Ri Administrativ, konsiderohet se nuk ka më arsye për mos-fiskalizim. Zëdhënësja e ATK-së Valentina Bytyqi Sefa, thotë se do të ushtrohet presion ligjor mbi biznese në mënyrë që të fiskalizohen:
“Tek ato biznese të cilët hezitojnë ose nuk duan të fiskalizohen ne do të veprojmë me masa ndëshkuese që parasheh legjislacioni tatimor. Ne do t’iu bëjmë faktikisht atë presionin ligjor që e kemi me të drejt të plotë për tu fiskalizuar bizneset që u takon të kenë arka fiskale në kompanitë e tyre dhe do të shohim se si do të ecë gjithë procesi”, tha ajo.
Kurse drejtori i Odës Amerikane në Kosovë, Arian Zeka, beson se ATK më në fund do të përfundojë procesin e fiskalizimit:
“Dëshiroj të besoj se çfarëdo shqetësimi që ka pasur nga të gjitha palët përfshirë edhe ndërmarrjet të cilat kanë refuzuar të fiskalizohen ose pajisen me arka fiskale, çfarëdo arsye që kanë mund të kenë në të kaluarën, tashmë nuk ekzistojnë edhe më tej edhe kjo do të duhej ta inkurajonte ATK-në ta përfundonte procesin e fiskalizimit sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha ai.
Drejtues të Ministrisë së Financave patën premtuar se me hyrjen ne fuqi të Udhëzimit të ri Administrativ, procesi i fiskalizimit do të përshpejtohet dhe brenda një periudhe të shkurtë ai do të përfundojë.

/RTKLive.com

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksandar Jabllanoviq, në mbledhjen e qeverisë, e ka pyetur minstrin e financave, Avdullah Hotin për ligjin për Trepçën, raporton Indeksonline.