Guardiola: Bayerni të kënaqet me titullin

Pep Guardiola tregohet realist.

Tifozët e Bayernit prisnin që skuadra e tyre të arrinte një tjetër sukses të trefishtë gjatë këtyre dy viteve me trajnerin spanjoll në krye por bavarezët nuk e kanë realizuar një objektiv të tillë dhe kritikat për ish teknikun e Barcelonës kanë qenë të shumta. Sipas Guardiolës nëse te Bayerni kërkojnë një tjetër sukses të trefishtë sic bënë me Jup Heynckes në 2013-n duhet të gjejnë një tjetër person për të drejtuar skuadrën, edhe pse 44 vjecari iberik e ka shprehur shpeshherë se dëshiron të qëndrojë gjatë në stolin e kampionëve të Gjermanisë. Nëse në sezonin e tij të parë me Bayernin, Guardiola fitoi kampionatin dhe Kupën e Gjermanisë këtë vit spanjolli u mjaftua vetëm me titullin e Bundesligës duke u eliminuar në gjysmëfinale si në Champions League ashtu edhe në Kupë.
” Nëse klubi i Bayernit të Mynihut kërkon një trajner që të fitojë të tre trofetë sezonalë cdo vit, unë nuk jam personi që ata dëshirojnë. Unë nuk jam edhe aq i zoti për ta bërë dicka të tillë. Kam vënë re se njerëzit flasin shumë këtu, këshilla ime për kritikët e mi është të qetësohen. Këta njerëz duhet të tregojnë më shumë respekt për skuadrën që është shpallur kampione e Gjermanisë. Champions League mund të jetë kompeticioni më i rëndësishëm në nivel klubesh por për ne fakti që kemi triumfuar në Bundesligë është një gjë e jashtëzakonshme”.
Bayerni do të kërkojë ti bëjë një mbyllje sa më të mirë sezonit dhe njëkohësisht të evitojë disfatën e 4-t radhazi në kampionat që nga momenti që këta të fundit janë shpallur kampionë kur të përballet me Mainz këtë të Shtunë.

Artikel bewerten
(0 Stimmen)

Emisioni Perralle me tupan

Emisioni ODEON SCHOW - Shiko te gjitha episodat

Seriali shqip - Cka ka shpija - Te gjitha episodat

Cookies